Stavební geopolymerní hmota na bázi vybraných recyklátů z výroby stavebních hmot

Katedra stavebních hmot a hornického stavitelství nabízí využití stavební geopolymerní hmotu na bázi vybraných recyklátů z výroby stavebních hmot. Podstatou produktu je hmota s ověřenými vlastnostmi s plnivem na bázi drcených stavebních odpadů, která je použitelná jako alternativa betonových směsí pro výrobu stavebních dílců nebo výrobků. Receptura hmoty je chráněna užitným vzorem.

Při výrobě stavebních dílců a výrobků se v současnosti ve velké míře používá cementový beton. Příprava cementových stavebních hmot je však ekonomicky i ekologicky značně nákladná, a to jak z hlediska energetické náročnosti výroby cementu, značné produkci oxidu uhličitého při výpalu slínku, tak také nutnosti použití kvalitního (zpravidla přírodního) kameniva. Geopolymery (resp. alkalicky aktivované materiály) představují novou generaci bezcementových hmot s výbornými mechanickými a trvanlivostními vlastnostmi a umožňují zužitkování plniv na bázi stavebních odpadů, které nejsou využitelné v současné technologii výroby betonu a maltovin.

VŠB-Technická univerzita Ostrava
Fakulta stavební
Katedra stavebních hmot a hornického stavitelství
Ludvíka Podéště 1875/17