Teoretická fyzika, kvantová fyzika, výzkum v oblasti optiky, optoelektroniky, interferometrii a holografii

Filozoficko-přírodovědná fakulta v Opavě se zabývá následujícími oblastmi:
  • Vědecká činnost v oblasti teoretické fyziky – teorie gravitace, teorie elementárních částic, kvantova teorie pole a jeho aplikacemi v astrofyzice a kosmologii.
  • Vědecká činnost v oblasti kvantové fyziky molekul, elektromagnetických procesů silně interagujících částic, inflační kosmologii, chování částic a polí v okolí relativistických kompaktních objektů (černých děr, neutronových hvězd a bílých trpaslíků), teorii akrečních disků, která mimo jiné vysvětluje chování kvazarů a aktivních galaktických jader.
  • Nedílnou součástí výzkumu jsou také počítačové implementace numerických metod, statistického zpracování dat a realistických fyzikálních simulací.
  • Výzkum v oblasti optiky a optoelektroniky je zaměřen na interferometrii a holografii.
  • V oblasti ionizujícího záření je pracoviště zaměřeno na detekci a dozimetrii, migraci radionuklidů ve složkách životního prostředí a na softwarovou i hardwarovou realizaci monitorovacích systémů.
Možnost využití následujícich služeb:
  • Audiolaboratoř
  • Laboratoř atomové a jaderné fyziky
  • Laboratoř mechaniky a molekulové fyziky/elektřiny a magnetismu
  • Laboratoř elektroniky
  • Laboratoř optiky